Arcada lanserar nytt studiepaket för framtidens ingenjörer

Publicerad: 06.07.2021 / Pressmeddelande

I höst startar Yrkeshögskolan Arcada en ny kurshelhet för att möta samhällets efterfrågan på ingenjörer med kunnande inom cirkulär ekonomi och hållbarhet.

Förståelse för resurseffektiva, digitala och ekologiskt hållbara lösningar blir allt viktigare inom ingenjörsbranschen. Arcada vill därför ge redan utexaminerade ingenjörer möjlighet till expertkunnande inom dessa områden och lanserar kurspaketet Circular Economy for Engineers med start i augusti. 

- Behovet av mångkunniga ingenjörer är skriande idag. Därför vill vi nu erbjuda dem som redan är ute i arbetslivet en möjlighet att uppdatera och bredda sin expertis inom cirkulär ekonomi och hållbara lösningar, säger Lotta Wikman, direktör för kontinuerligt lärande på Arcada. 

Paketet består av tre kurser som erbjuder ingenjörerna de senaste kunskaperna inom miljömedvetna produktionssätt, med fokus på bland annat produkters livscykel, möjligheter att minimera avfall samt hållbara arbetssätt inom ingenjörsbranschen. Målet är att ge ingenjörerna kompetenser att värna om de befintliga naturresurserna samtidigt som produktionen i samhället kan fortgå. 

- Eftersom Arcada har ett spetskunnande inom området och hållbarhet är en central del av vår strategi känns det väldigt naturligt att vi nu tar det här steget, säger Wikman. 

Kurspaketet Circular Economy for Engineers på 15 ECTS erbjuds på engelska. Det är möjligt att antingen läsa hela kurshelheten eller att välja enskilda kurser inom paketet.  

Finland behöver en arbetslivsinriktad yrkesdoktorsexamen

En grupp bestående av tolv yrkeshögskolor föreslår att Finland inleder ett pilotprojekt för yrkesinriktad doktorsutbildning under nästa regeringsperiod. Bakgrunden till förslaget är oro över att Finlands konkurrenskraft försvagas, innovationsförmågan minskar och att landet halkar efter i den europeiska utvecklingen.

Kategori: Pressmeddelande

Arcadas omställningsförhandlingar avslutade

Yrkeshögskolan Arcada har avslutat sina omställningsförhandlingar. Förhandlingarna utmynnade i en förnyad organisation som anpassats till de inbesparingar som högskolesektorn genomgår.

Kategori: Pressmeddelande

Sinituote och Arcada utvecklar Finlands första vassbaserade städprodukt

Forskare vid Yrkeshögskolan Arcada har utvecklat vasskomposit som i samarbete med Sinituote kan användas för att producera städprodukter. Städprodukten, en skafthållare för städredskap, tillverkas med mald vass från Östersjön och plast. Genom att vass skördas och användas industriellt minskar näringsämnen i Östersjön och samtidigt ökar de miljövänliga produkterna på marknaden.

Kategori: Pressmeddelande