Menu

Navigation

Utexaminerade från Arcada juni-december 2016

Fredagen den 20 januari har Arcada glädjen att ordna examensceremoni för alla som utexaminerats under hösten 2016. I ceremonin deltar 80 examinander tillsammans med sina gäster.
 
Under år 2016 har sammanlagt 416 studenter avlagt examen inom social- och hälsovård, idrott, teknik, turism, företagsekonomi, media och kultur. Av dem har 382 avlagt bachelorexamen (yrkeshögskoleexamina) och 34 masterexamen (högre yrkeshögskoleexamina).
 
Av hela årets studenter utexamineras 205 inom hälsa och välfärd, 137 inom ekonomi och affärsanalys, 36 inom energi- och materialteknologi och 38 inom kultur och kommunikation.
 
Arcada önskar alla utexaminerade lycka och välgång, nu och i framtiden!
 
Utexaminerade från Yrkeshögskolan Arcada juni-december 2016
Följande studenter har gett tillstånd till att få sitt namn publicerat:
 
Socionom (HYH), Det sociala området
Aspegren Annika, Kyrkslätt
Baarman Johanna, Grankulla
Forsblom Josefina, Borgå
Kaivos Lina, Helsingfors
Lindroos Carmela, Vanda
Pehkonen Heidi, Esbo
Puustinen Annika, Kyrkslätt
 
Sjukskötare (HYH), Rehabilitering
Wetterstrand Cathrinne, Ingå
 
Fysioterapeut (HYH), Rehabilitering
Frondén Kerstin, Raseborg
 
Sjukskötare (HYH), Avancerad klinisk vård
Häggblom Anders, Helsingfors
 
Förstavårdare (HYH), Avancerad klinisk vård
Grönroos Corinne, Borgå
 
Hälsovårdare (HYH), Hälsofrämjande       
Nyholm Eva-Maija, Ekenäs
 
Socionom (YH)
Gäddnäs Emma, Helsingfors
Herold Veronica, Esbo
Högnabba Matilda, Helsingfors
Johansson Alexandra, Borgå
Kohonen Rebecka, Helsingfors
Korpak Anna, Kimitoön
Liljeberg-Karlsson Carina, Borgå
Mannil Louise, Helsingfors
Marttila Tiina-Marie, Helsingfors
Sandström Oskar, Helsingfors
Suominen Julia, Helsingfors
Wall Paulina, Helsingfors
Westerholm Heidi, Helsingfors
Witick Ronja, Helsingfors
Östman Oona, Helsingfors
 
Idrottsinstruktör (YH)
Andersson Martin, Grankulla
Andler Cecilia, Helsingfors
Dunderfelt Miranda, Helsingfors
Haga Amanda, Kronoby
Johansson Nicole, Helsingfors
Jäske Jan-Erik, Mäntsälä
Koli Jonas, Helsingfors
Kärkkäinen Kim, Helsingfors
Nynäs Linus, Korsnäs
Partanen Jessica, Vanda
Sumelius Oscar, Väståboland
Tähtinen Tony, Helsingfors
Westerlund Jasmine, Helsingfors
 
Förstavårdare (YH)/sjukskötare (YH)
Alanen Outi, Helsingfors
Lahtinen Emmy, Sibbo
 
Sjukskötare (YH)
Backström Maja, Vanda
Davis Christa, Vanda
Gustafsson Alexsina, Borgå
Hynynen Jessica, Helsingfors
Lönnqvist Sofia, Borgå
Karvinen Hanna, Lovisa
Karlsson Amanda, Finström
Korpela Susanna, Helsingfors
Olin Anna, Helsingfors
Wickholm Nadja, Helsingfors
 
Bachelor of Health Care/ Sjukskötare (YH)
Adeyanju Shakirat, Helsingfors
Bondad Joan, Helsingfors
 
Hälsovårdare (YH)/Sjukskötare (YH)
Weiner Alexandra, Helsingfors
 
Hälsovårdare (YH)
Englund Rebecka, Brändö
Malmsten Charlotta, Helsingfors
 
Barnmorska (YH)/Sjukskötare (YH)
Grönlund Regina, Hammarland
Jahnsson Johanna, Väståboland
Lestander Karin, Helsingfors
Lundberg Maj, Helsingfors
Nylén Camilla, Karleby
Pettersson Maria, Pedersöre
 
Barnmorska (YH)
Pitkänen Lotta , Helsingfors
 
Fysioterapeut (YH)
Granlund Simon, Vasa
Granlund Yvonne, Vörå
Hellberg Marcus, Esbo
Hänninen Nina, Helsingfors
Höstman Victoria, Helsingfors
Kalpamaa Emmi, Helsingfors
Karenko Sofia, Helsingfors
Karring Maryette, Mariehamn
Koli Anton, Helsingfors
Kortelainen Jenna, Borgå
Krook Johanna, Kronoby
Labart  Essi, Helsingfors
Liljeroth Emma, Helsingfors
Lindahl  Anders, Vasa
Nyberg Jasmina, Kyrkslätt
Oksman André, Mariehamn
Ottosson Lola, Askola
Perttilä Joni, Borgå
Siegfrieds Marie, Helsingfors
Sundberg John, Helsingfors
 
Ergoterapeut (YH)
Heerman Ida, Helsingfors
Lehtinen Jessica, Helsingfors
Muukkonen Maja, Pedersöre
Nyberg Linda, Villmanstrand
Rintamäki Minna, Pedersöre
Salmi Hanna, Vanda
Söderholm Sofia, Borgå
 

Tradenom (HYH)/International Business Management      
Ekman Linda, Vanda
Kotola Hanna, Grankulla
Matikka Janne, Vanda
Matilainen Leena, Grankulla

Restonom (YH)
Hedman Keny, Helsingfors
Hellström Sara, Esbo
Lindholm Jannika, Esbo
Malmsten Helena, Esbo
Nokelainen Eva, Sibbo
Ollus Cecilia, Helsingfors
Schulman Daniela, Esbo
Wessman Christian, Helsingfors
 
Tradenom (YH)
Ahlman Jessica, Helsingfors
Blechingberg Jessica, Helsingfors
Carlson Matilda, Helsingfors
Forsblom Sofia, Esbo
Gallen Henri, Esbo
Helenius Niko, Helsingfors
Herrgård Oscar, Sibbo
Inkiläinen Veli, Esbo
Kalmi Mikaela, Helsingfors
Lehtinen Mats , Vanda
Liljeström Petra, Esbo
Lindahl Filip, Helsingfors
Nyberg Pinja, Kervo
Nyman Martin , Esbo
Ristimäki Lycke, Vasa
Rostedt Felix, Helsingfors
Sjögren Frank, Helsingfors
Sohlman Frida, Esbo
Tofferi Nelly, Helsingfors
Wiik Nico, Helsingfors
Äkäslompolo Rene, Helsingfors
 
Bachelor of Business Administration/Tradenom (YH)
Eriksson Melinda, Helsingfors
Gurung Karma, Helsingfors
Himberg Helga, Helsingfors
Hoang Minh Houng, Helsingfors
Lindeman Tuomas, Helsingfors
Kang Huynjee, Vanda
Mohindroo Shivani, Vanda
Nguyen Ngoc Phoung Thao, Esbo
Pham Bao, Helsingfors
Prasad Siddesh, Helsingfors
Shakya Kristina, Helsingfors
Swanljung Patricia, Helsingfors
Tran Nhu Dung, Helsingfors
Vu Giang, Helsingfors
 
Bachelor of Business Administration/Tradenom (YH)/Double Degree
Seipel Carolin, Tyskland
 
Ingenjör (YH), Informations- och medieteknik
Andtbacka Mathias, Helsingfors
Björninen Marko, Helsingfors
Blomqvist Thomas, Grankulla 
Granlund Oliver, Helsingfors
Haajanen Erik, Ingå
Kostiainen Jonas, Esbo
Mäkinen Jonas, Vasa
Perälahti Sami, Helsingfors
Pirilä Jimi, Helsingfors
Sergelius Sebastian, Helsingfors
Åhlgren Erik, Helsingfors
 
Ingenjör (YH), Distribuerade energisystem
Sutinen Joni, Helsingfors
 
Medianom (Högre YH)/Media Management
Leppäniemi Tiina, Helsingfors
Suuronen Toni, St:Karins
 
Medianom (YH)/Film och TV
Biström Oskar, Helsingfors
Ek Jenny, Borgå
Ekholm Jesse, Helsingfors
Elmgren Miika, Helsingfors
Granbacka Viktor, Helsingfors
Kullman Zacharias, Helsingfors
Lindén  Ricky, Helsingfors
Lindström Joachim, Sibbo
Pajumäki Emilia, Kyrkslätt
 
Kulturproducent (YH)
Bergman Jenni, Helsingfors
Pada Katarina, Helsingfors
Ramberg Patricia, Esbo