På denna sida hittar du namnlistor på de som blivit antagna till yrkeshögskolan Arcadas utbildningar 2019. Notera att listorna endast innehåller namnen på de personer som gett sitt tillstånd till att Arcada publicerar namnet på sin webbplats.

Listorna uppdateras inte i realtid, så alla sökande ombeds kontrollera sin egen situation i Min Studieinfo.

Listorna uppdateras tills antagningsperioderna är avslutade.

Antagningsresultaten för alla sökande är klara 28.6.2019.

Barnmorska
Backlund, Elvira
Björkstam, Liv 
Elenius, Andrea 
Ewalds, Jasmine 
Gröning, Olivia 
Jansson, Felicia 
Jansson, Sissel 
Kaitfors, Elin 
Lewandowska, Dominika
Lindberg, Lotta 
Norrgrann, Americ 
Owren, Nathalie 
Piippo, Sonja 
Salmensaari, Essi 
Övermark, Amanda 
Energi- och miljöteknik

Bischoff, Alex
Ek, Daniel Axel
Ekström, Alexander
Granström, Bengt
Grotenfelt, Alexander
Gustavsson, Martina
Holmström, Alexander
Kajala, Susanna
Laurén, Knut
Laxén, Oskar
Lindblom, Felix
Lindfors, Linus
Lundström, Linus
Lönnström, Eric
Männikkö, Elin
Niemistö, Emil
Nousiainen, Kasper
Nylund, Johan
Nyman, Axel
Nyman, Jesper
Rautelin, Niklas
Sonneborn, Sandra
Sundqvist, Sebastian
Tajik, Zahra
Toivanen, Aleksi
Úlfarsson, Tómas
Waugh, Rasmus
Westerholm, Alex
 

Ergoterapeut
Andergård, Hanna
Antell, Corinna
Anttila, Sanna
Arrakoski, Linn 
Dahlbacka, Elisabeth
Ebbersten, Tyra
Grönholm, Jessica
Hagström, Emma 
Haltia, Nina 
Hedborg, Linn
Ingman, Ida 
Isberg, Emma
Jarner, Alexandra
Lökström, Christina
Nummikoski, Ellen 
Nyberg, Kristel
Nyberg, Lina
Palkoranta, Miisa
Qvickström, Maria
Sjöblom, Bettina
Stenberg, Mathilda
 
Företagsekonomi

Ahlfors, Mei
Andersson, Isak
Arrakoski, Kira
Backas, Sebastian
Backman, Robert
Baumgartner, Anna
Blomkvist, Simon
Broman, Viggo 
Bruun, Nicole
Bäck, Kristian
Bäckmark, Viktor
Bäckström, Sabina
Caloander, Alarik
Dahlman, Oskar
Dufholm, Ronja
Edström, Anna-Kajsa
Einola, Tabitta
Fagerholm, Astrid
Forsström, Kim
Fridman, Mathilda
Furu, Alexander
Grönholm, Michael
Grönqvist, Wilma
Haaparanta, Hermanni
Haaramäki, Irina
Heijnsbroek, Charlotta
Henriksson, Jere
Hindsberg, Peter
Holmberg, Emma
Holmberg, Mats
Hägglund, Ninni
Härkönen, Julius
Högström, Niklas
Immonen, Onni
Isoksela, Henry
Jaakkola, Saga
Johansson, Ina
June, Tilda
Konttinen, Jan-Mikael
Kronqvist, Julia
Kytölä, Kim
Kääriäinen, Oscar
Lilja, Casper
Lindeman, Nicole
Lindman, Jens
Livola, Linda
Långbacka, Anton
Lönnqvist, Sonja
Maliniemi, Max
Mononen, Daniel
Mott, Rickard
Mäkelä, Amanda
Niiniaho, Erica
Nummikoski, Niklas
Nyman, Alexander
Osanen, Mattias 
Oujlouq, Zakarias
Palmroth, Victor
Paulsson, Bettina 
Pentti, Karl
Poutanen, Benjamin
Raatikainen, Heddi
Rahikainen, Pauli
Rinne, Henri
Rosenberg, Johan
Rosqvist, Mathias 
Rönnholm, Jasmin
Salminen, Niklas
Sandén, Lovisa 
Sandström, Vincent
Sarlin, Maria
Siltala, Jerry
Silvander, Frida
Silvebrink, Benjamin
Svedin, Lars
Syrenius, Wilhelmina
Toivonen, Max 
Torikka, Kristina
Törrönen, Caroline
Vaenerberg, Jenny
Wallenius, Lina
Weckström, Jessica
Ylänkö, Erik 
Zahir Hatam, Tavga
Öström, Maria 

2 antagna ville inte publicera sina namn.

Förstavårdare
Finne, Anton
Grankulla, Victoria
Halonen, Mathias
Hinttaniemi, Jeremias
Ingus, Onni-Mithra
Jussila, Yvonne
Konttas, Alina
Kovalainen, Lauri
Lantto, Heidi
Lappeteläinen, Eetu
Lindman, Emma
Malmström, Carolina
Martin, Ian
Pellikka, Sonja
Pesämaa, Jemina
Saarela, Sandra
Savolainen, Ida
Tähtinen, Emma
Westerholm, Celinn
Wikström, Viktor
Östman, Margit
 
Fysioterapeut
Ahlö, Elina
Ahonala, Justus
Björkell, Janina
Björkskog, Sam
Bäck, Sofia
Engelholm, André
Feodoroff, Katja
Fredriksson, Linus
Gottberg, Elin
Höglund, Anna
Klemets, Jeremias
Larsson, Andreas
Löfman, Amanda
Montonen, Gusten 
Moring, Glenn
Nordström, Emilia
Olin, Hannah
Peltonen, Frida
Renholm, Nathalie
Rönnblad, Kevin
Simons, Elsa
Sointu, Leila
Sundell, Nina
Westerholm, Lilian
Vikström, Lina
 
Hälsovårdare
Ahlgren, Fanny
Arrakoski, Wilma
Bogomoloff, Saga
Ekström, Johanna
Fagerlund, Julina
Katainen, Krista
Lehtinen, Lia
Meririnne, Sofia
Mäki-Kuutti, Camilla
Rantala, Paula
Saarela, Milla
Seger-Liukko, Hannah
Särkiniemi, Emma
Wallin, Leenalotta
Väyrynen, Johanna
 
Idrottsinstruktör
Augustsson, Solmar
Berntsen, Magnus
Björkskog, Rebecka
Broman, Viggo
Hakala, Jonna
Heinonen, Nina
Härkönen, Jeremias
Johansson, Oscar
Järv, Anton
Karjalainen, Cassandra
Koivurinta, Emma
Lindholm, Alexander
Louhela, Rosa
Malmström, Ronja
Mattsson, Emilia
Miettinen, Milla
Nieminen, Britta
Nyvall, Jasmine
Paulig, Teresa
Riippa, Jonatan
Rimpilä, Amanda
Salo, Kristian
Simola, Camilla
Stjernberg, Amanda
Tallqvist, Tia
Östdahl, Rasmus
Informationsteknik

Ahonen, Luka
Bagge, Simon
de Godzinsky, Daniel
Edgren, Johannes
Eklöf, Casimir
Ekström, Emil
Eriksson, Niklas
Granvik, Samuel
Hallik, Sigrid
Herlin, Jan
Holmlund, Hannes
Hämäläinen, Oskar
Kankkonen, Markus
Korhonen, Linus
Lemström, Felix
Malmberg, Felix
Marjamäki, Atte
Möller, Anja
Nirho, Jenna
Nissfolk, Alexander
Nylund, Viktor
Pihlaja, Jonas
Riska, Daniel
Suomivuori, Björn
Venermo, Emilia
Wasström, Fredrik
Zibari, Dilan
Öfverström, Frida

2 antagna ville inte publicerar sitt namn.

International Business

Resultaten hittas här.

Kulturproducent
Bergholm, Jessica
Björkholm, Alexandra
Jokinen, Mikaela
Karlsson, Ellen
Korhonen, Mariela
Kuittinen, Ida
Paasinmäki, Bella
Sonck, Benjamin
Suhonen Storrank, Victor
Sundell, Jacob
Svedman, Elin
Svenskberg, Veronica
Tulonen, Jenna
Wiklund, Garbiela
Åberg, Rasmus
Materials Processing Technology

Resultaten hittas här.

Mediekultur
Foto och klipp

Dahlström, Ida
Heikkinen, Inga-Stina
Karlsson, Julia
Ranta, Kalle
Sarkola, Alva
Sarlin, Jessica

Ljudarbete
Fagerudd, Oscar
Forss, Ivar
Harald, Leo
Holmström, Ville
Huldén, Alina
Tolonen, Onni
 
Manus och regi
Albäck, William
Blomqvist, Adrian
Janhunen, Emilio
Koskinen, Agnes
Linders von Kantzow, Tomas
Pellas, Leevi
 
Online media
Drockila, Robin
Ekblom, Janina
Forsell, Ellen
Granström, Martin
Jakobsson, Claes
Knahpe, Amanda
Mecklin, Melanie
Moilanen, Isabella
Puranen, Tilda
Rehnström, Wilma
Tilander, Clara
Weckström, Anna
Westerholm, Arvid
Vuori, Frej

1 antagen ville inte publicera sitt namn.
 

Producentskap

Ahlstedt, Linnea
Hagnäs, Matilda
Kinnula, Wilma
Kola, Atte
 

Nursing

Resultaten hittas här.

Process- och materialteknik

Al-Mandawi, Ammar
Eriksson, Arthur
Fagerholm, Henri
Holopainen, Peik
Höglund, Jerry
Roos, Jonny
Toikkanen, Erkka
Ulfves, Madelen

 

Sjukskötare
Beck, Gry
Björkqvist, Kasper
Bussman, Emma
Bäckroos, Jessica
Dolivo, Jasmine
Emet, Jenny
Excell, Hanna
Flobergseter, Lars
Gorbatow, Johanna
Grönholm, Cecilia
Haddas-Backman, Carola
Henriksson, Mikaela
Holm, Amanda
Holmberg, Ella
Johansson, Marie-Louise
Jokinen, Belinda
Karlsson, Ella
Katajamäki, Asta-Maria
Koskinen, Jokinen
Laakso, Marco
Lehtinen, Petra
Liljestrand, Liisa
Lindström, Kim
Luukko, Ona
Luukkonen, Ida
Nyberg, Nette
Paimela, Jenna
Pajunen, Linn
Quirk, Darryn
Sallankivi, Ellen
Salo, Nina
Smidtslund, Janita
Stigell, Astor
Tallberg, Emilia
Socionom, dagstudier

Björkström, David
Degerth, Ingrid
Djupsund, Nea
Eriksson, Alfred
Forsström, Mathias
Holmgård, Rebecca
Holmström, Emilia
Högström, Robert
Karlsson, Christina
Kullström, Ella
Larsen, Jonna
Lindberg, Krista
Lindberg, Lisa
Lundström, Melanie
Lönngren, Anna
Nieminen, Ellen
Niiranen, Essi
Nylund, Emilia
Nyman, Ramona
Oksanen, Vanja
Palmén, Sofia
Ravattinen, Miro
Rintala, Riikka
Spennert, Nadia
Strand, Jenni
Stubb, Miranda
Sundman, Josefina
Weckström, Elin
Westerlund, Oona
Villanen, Nico
von Sybel, Patricia
Ylänkö, Rasmus
 
Socionom, flerform
Aaro, Jonna
Basdas, Sukriya
Bergström, Janine
Biström, Fredrika
Brandt, Anette
Bäckman, Melinda
Ekman, Lotta
Fredriksson, Lotta
Järvinen, Isabella
Karlsson, Tanja
Lindholm, Elisa
Merimaa, Maria
Nordberg, Johanna
Pensar, Monika
Romantschuk, Nora
Schmidt, Linda
Sundström, Hedvig
Såltin, Liisa
Vuorinen, Monika
Åberg, Pernilla

2 antagna ville inte publicera sina namn.
 
Det sociala området (Högre YH)
Funck, Camilla
Hirvonen, Annina
Ilander, Pia-Lena
Lappalainen, Lena
Lindgren, Diana
Lindqvist, Lee
Saarela, Linda
Still, Gun-Britt
Uggeldal, Linnea
1 antagen ville inte publicera sitt namn.
 
Hälsofrämjande (Högre YH)
Aalto, Andréa
Leppäkorpi, Micaela
Rosenberg, Johanna
Sundin, Emilia
Turunen, Johanna
von Smitten-Stubb, Karin
Åström, Jessica
3 antagna ville inte publicera sina namn.
 
International Business Management (Högre YH)

Resultaten hittas här.

Media Management (Högre YH)

Resultaten hittas här.

Big Data Analytics (Högre YH)

Resultaten hittas här.