Yrkeshögskolan Arcada har den stora glädjen att utexaminera sammanlagt 243 studenter under maj och fram till den 5 juni. Vi önskar er all lycka och framgång - nu och i framtiden, och välkomnar er varmt med i vårt internationella alumnnätverk.

Följande studenter har valt att få sitt namn publicerat:

Avancerad klinisk vård HYH/ Förstavårdare (HYH)    
Anna Granö, Jakobstad

Hälsofrämjande HYH/ Hälsovårdare (HYH)    
Tiina Liimatainen, Helsingfors
Jessica Suomivuori, Helsingfors

Hälsofrämjande HYH/ Idrottsinstruktör (HYH)    
Sebastian Widbom, Esbo

Rehabilitering HYH/ Fysioterapeut (HYH)    
Jenny Vuonoranta, Esbo    

Global Health Care HYH/ Sjukskötare (HYH)    
Linda Deloso, Helsingfors
Camilla Mattjus, Vasa    
Julia Perä, Helsingfors

Socionom (YH)    
Alexandra Ahlroth, Helsingfors
Anton Blomqvist, Helsingfors    
Heidi Finnberg, Helsingfors    
Julia Liljeström, Träskända    
Anna Lindholm, Helsingfors        
Hanna Lindholm, Helsingfors    
Katja Lintuniemi, Helsingfors        
Anna Nybäck, Borgå
Amanda Perälä, Helsingfors

Idrottsinstruktör (YH)    
Johan Aaltonen, Sibbo
Carl-Bastian Boucht, Helsingfors    
Eva Friman, Vasa
Vera Miettinen, Borgå    
Lauri Miettunen, Tammerfors    
Henry Oivo, Väståboland
Hanna Paasio,   Helsingfors
Lina-Katrin Renlund, Helsingfors
Youssef Svennas, Helsingfors
Malin Wilén, Helsingfors

Akutvårdare (YH)/sjukskötare (YH)    
Torbjörn Andersson, Helsingfors    
Melinda Granholm, Larsmo    
Elin Söderlund, Raseborg

Förstavårdare (YH)/sjukskötare (YH)    
Ellen Ahlström, Mariehamn    
Linda Castrén, Esbo
Andreas Flinck, Borgå
Nadja Forsell, Helsingfors
Kim Granholm , Larsmo
Sandra Henriksson, Borgå    
Jemina Härkönen, Helsingfors    
Anna Kruse, Grankulla     
Aina Lindholm, Raseborg
Pernilla Löf, Bennäs
Daniela Nygård, Helsingfors
Susanna Parviainen, Kyrkslätt
Daniela Santala, Helsingfors    
Ulla Salminen, Helsingfors
Linda Österlund, Helsingfors    

Förstavårdare (YH)    
Pia Halavakoski-Pråhl, Raseborg
Nea Jääskeläinen, Lojo    

Sjukskötare (YH)    
Isabella Anderssén, Esbo
Nicola Ellenberg, Raseborg    
Amanda Frondén, Lovisa
Josephine Grönqvist, Raseborg
Heidi Hälikkä, Helsingfors
Daniel Rönnqvist, Helsingfors

Bachelor of Health Care/Sjukskötare (YH)    
Mona Abdullahi, Helsingfors
Reymond Cas-Ing, Helsingfors
Khimananda Chapagain, Helsingfors    
Glenda Dangis, Esbo    
Christine Dipidip, Vanda    
Elizabeth Kihinga, Helsingfors    
Rengin Kurki, Borgå
Meriam Laoyan, Helsingfors    
Rakhi Manoj, Helsingfors
Needu Mettumpurath Sathiyan, Esbo
Laxmi Poudel Panthi, Esbo    
Sharmila Sharma Pant, Helsingfors
Claris Yufenyuy, Esbo    

Hälsovårdare (YH)/Sjukskötare (YH)    
Alexandra Ailio, Borgå    
Ninni Hartikka, Esbo
Sofia Hietala, Borgå
Sara Mountassir, Lovisa
Yasmine Owusu, Helsingfors    
Monia Partanen, Helsingfors    
Lotta Pietarinen, Kervo    
Daniela Roms, Esbo
Hanna Saarelainen, Esbo

Barnmorska (YH)    
Tavga Zahir Hatam, Ekenäs

Fysioterapeut (YH)    
Josefin Aaltonen, Raseborg
Bill Henriksson, Jormala
Emmi Honkonen, Helsingfors    
Evelina Holmback, Korsholm
Gustav Jonasson, Helsingfors    
Linnéa Kalk, Helsingfors
John Nygård, Vasa
Sofia Rikberg, Helsingfors
Mika Väätäinen, Borgå
Axel Översti, Kyrkslätt

Ergoterapeut (YH)    
Pia Grundström, Helsingfors    
Linnea Hjortman, Korsholm
Heidi Kuitula, Helsingfors
Charlotta Nordlund, Helsingfors
Nina Normann, Helsingfors
Teea Nurminen, Helsingfors
Maria Seger, Helsingfors
Winston Spennert, Helsingfors

Restonom (YH)    
Venla Ahtola, Helsingfors
Annika Eskman, Helsingfors

Tradenom (YH)
Sofia Aalto, Helsingfors
Anatoli Adolfsson, Esbo
Emilia Ahl, Helsingfors    
Erica Aspenström, Vanda
Alexander Bannatyne, Borgå    
Julius Björkskog, Helsingfors    
Theresa von Bonsdorff, Helsingfors
Johanna Ek, Borgå
Christoffer Fagerstedt, Helsingfors
Jannina Fagerström, Helsingfors
Anna Flinck, Helsingfors
Alexander Flink, Helsingfors     
Sandra Fröjdman, Helsingfors
Daniel Grunér, Helsingfors
Amanda Hakola, Helsingfors
Oskar Hellström, Helsingfors    
Jennyfer Henriksson, Uppsala, Sverige    
Tim Kari, Grankulla
Alexander Isaksson, Helsingfors
Linda Karvinen, Esbo    
Hanna Kling, Helsingfors
Antti Koivulehto, Helsingfors    
Sakari Koivulehto, Helsingfors
Robin Koponen, Helsingfors
Heidi Kuhlberg, Sibbo
Martin Kylämarkula, Helsingfors    
Paulina Laiho, Helsingfors
Anton Lehtola, Helsingfors
Anna Lindahl, Helsingfors
Philip Mattsson, Helsingfors
Alexander Melin, Helsingfors
Sara Mäkinen, Karleby
Victoria Nervander, Esbo    
Essi Noponen, Helsingfors
Nicolina Pajunen, Helsingfors 
Emelie Palmén, Jyväskylä
Jenny Pratsch, Helsingfors
Tommy Pettersson, Helsingfors
Ronja Pesonen, Helsingfors    
Minea Peurala, Helsingfors
Karolina Pänttäjä, Vanda
Julia Saarinen, Helsingfors
Christoffer Silén, Vanda
Johan Sintonen, Helsingfors    
Lia-Julia Strandberg, Helsingfors
Janna Ström, Esbo
Arthur Therman, Helsingfors    
Daniela Thomasson, Helsingfors
Gustav Thomasson, Helsingfors    
Iida Tuuli, Helsingfors    
Ina Usvasalmi, Helsingfors
Oskar Wainio, Helsingfors
Markus Wiklund, Helsingfors
Cassandra Windell, Helsingfors
Else Åström, Esbo

Bachelor of Business Administration BBA    
Sofie Biaudet, Helsingfors
Igor Davydov, Helsingfors
Binh Doan, Helsingfors
Claire Dubosc, Frankrike
Anu Ghimire, Esbo
Tiia Ketonen, Esbo
Inka Kosonen, Helsingfors
Phoung Nguyen, Helsingfors    
Janita Pastuhov, Helsingfors    
Nicole Raymond, Helsingfors
Manish Subedi, Esbo    
Carolina Törnqvist, Esbo
Iolanta Ubozhenko, Helsingfors
Lisa Vuorelma, England

Tradenom (Högre YH)/International Business Management    
Hani Almeghari, Esbo
Lotta Bäck, Åbo
Janne Kankkonen, Helsingfors
Terhi Lahti, Helsingfors
Antti Laine, Vanda
Jaakko Leikoinen, Helsingfors
Khalid Lutfi Khadim, Esbo
Anna Långbacka, Helsingfors
Sonja Schubert, Helsingfors
Sofia Skog, Borgå

Ingenjör (YH), Medieteknik    
Daniel Broman, Helsingfors
Robin Walberg, Jakobstad    
 
Ingenjör (YH), Informationsteknik    

Patrick Jansson, Helsingfors
Martin Salonen, Helsingfors
Hung Tran, Helsingfors

Ingenjör (YH), Plastteknik    
Linus Backman, Borgå    
Victor Barck, Helsingfors

Bachelor of Engineering/Ingenjör (YH), Plastics Technology    
Pavel Fakhrutdinov, Helsingfors
Babish Maden, Helsingfors
Paul Nix, Helsingfors
Luyu Zhou, Helsingfors

Bachelor of Engineering/Ingenjör (YH), Materials Processing Technology    
Kateryna Angatkina, Helsingfors
Krishna Ojha, Helsingfors
Gabriela dos Santos Kotila, Helsingfors
Inna Sharifgalieva, Helsingfors  
 
Ingenjör (YH), Distribuerade energisystem    
Axel Gottberg, Esbo 
Oliver Gullberg, Esbo    
Kim Lindfors, Helsingfors
Jacob Nylund, Helsingfors
Emil Raunio, Borgå
Mathias Sandberg, Helsingfors

Ingenjör (YH), Energi- och miljöteknik    
Laura Lehtola, Helsingfors
Oscar Lindblad, Helsingfors
Tuomas Suominen, Helsingfors
Oscar Udd, Helsingfors
Alexander Åkermarck, Borgå

Ingenjör (YH), Process- och materialteknik    
Petrik Blåfield, Borgå
Willy Ignatius,  Borgå
Emilia Jansson, Jakobstad
Fredric Mosley, Helsingfors
Oscar Tulander, Helsingfors


Medianom (Högre YH)/Media Management    
Sushil Gautam, Vanda
Jenni Hänninen, Esbo    
Kenneth Lehtinen, Helsingfors    

Medianom (YH)/Film och TV    
Marcus Backlund, Åbo    
Sophie Feldt, Helsingfors
Kevin Holmström, Helsingfors
Hanna Lämsä, Helsingfors
John Lönnfeldt, Raseborg
Jenna Runeberg, Sverige
Fredrik Winberg, Helsingfors

Medianom (YH)/Mediekultur    
Freddie Andersson, Borgå
Johnny Aspelin, Sibbo
Sofia Ek, Helsingfors
Lene Falcken, Helsingfors
Sarah Karjalainen, Helsingfors
Emilia Leino, Helsingfors
Monica Ollas, Helsingfors
Josefin Rönnqvist, Helsingfors
Max Salomaa, Helsingfors

Kulturproducent (YH)    
Alfons Grönqvist, Helsingfors    
Erik Lindroos, Raseborg
Viktor Sohlström, Helsingfors    
Jessica Öller, Helsingfors
 

Pressmeddelande