Yrkeshögskolan Arcada har under våren 2017 utexaminerat 235 studenter. Av dessa utexamineras 86 studenter från Insitutionen för Hälsa och välfärd, 85 studenter från Insitutionen för Ekonomi och affärsanalys, 28 studenter från Institutionen för Energi- och materialteknologi samt 36 från Insitutionen för kultur och kommunikation

 Följande studenter har gett sitt tillstånd till att få sitt namn publicerat. Vi önskar er all lycka,  nu och i framtiden!

Socionom (HYH)
Edgren Eva, Helsingfors
Hammarström-Boughdiri Astrid, Esbo
Lindholm Anne, Borgå
Westerberg, Linda Kyrkslätt

Socionom (YH)        
Ekholm Heidi, Grankulla
Eliasson Linda, Helsingfors
Holm Sofia, Esbo
Holmberg Ida-Caroline, Helsingfors
Lindholm Tia, Grankulla
Lindholm-Laitinen Jannica, Sibbo
Morelius Linnéa, Esbo
Rasela Emma, Borgå
Wahlstöm Sylvia, Esbo
Westergård Sebastian, Esbo

Ergoterapeut (YH)        
Boholm Anette, Karleby
Erikson Josefine, Pedersöre
Forsberg Maren, Esbo
Hamberg Anna, Helsingfors
Kaukuan Tuuli, Uleåborg
Lyytikäinen Ida, Esbo
Lönnkvist Ida, Nykarleby
Nyqvist Matilda, Borgå
Pitkäkangas Tanja, Vasa

Idrottsinstruktör (YH)        
Kesä-Heino Kiira, Helsingfors
Lindqvist Anna, Mariehamn
Lindqvist Jesper, Mariehamn
Lindqvist Kira, Helsingfors
Tallqvist Julia, Helsingfors

Sjukskötare (YH)        
Excell Marianne, Helsingfors
Grönroos Iris, Helsingfors
Hyvönen Tanja, Helsingfors
Juslin Anne-Sophie, Helsingfors
Kimell Paulina, Helsingfors
Puurunen Johanna, Helsingfors

Förstavårdare (YH)/sjukskötare (YH)        
Blomsterlund Simon, Mariehamn
Fallström Catharina, Sibbo
Fortelius Martti, Esbo
Herrgård Ida, Korsholm
Holmström Charlotta, Sibbo
Huusko Anssi, Helsingfors
Häggblom Karin, Helsingfors
Juslin Simon, Mariehamn
Levander Marco, Jakobstad
Paukku Mari, Kyrkslätt
Salmivalli Henrik, Esbo
Sigfrids Simon, Vanda
Sundblom Tomas, Föglö
Sundman Carl-Oscar, Helsingfors
Wikström Malin, Raseborg

Nursing - Sjukskötare (YH)        
Bello Opeyemi, Helsingfors
Gurung Archana, Esbo
Lönnqvist Oskar, Helsingfors
Shrestha Mandira, Helsingfors
Sisay Manindanchi, Helsingfors
Tanui Sheillah, Helsingfors

Barnmorska (YH)/Sjukskötare (YH)        
Lehmann Francesca, Helsingfors

Barnmorska (YH)        
Aalto Jannika, Helsingfors

Hälsovårdare (YH)/Sjukskötare (YH)        
Aro Katarina, Helsingfors
Elenius Charlotte, Esbo
Höglund Lotta, Pargas
Holmqvist Anni, Helsingfors
Jansén Johan, Helsingfors
Nordell Nadine, Raseborg
Nordbäck-Wasiljeff Anna, Vanda
Puranen Maria, Raseborg
Selin Jessica, Helsingfors
Sjöblom Emilia, Esbo
Suonio Hanna-Sofie, Helsingfors
Väätiäinen Ronja, Helsingfors

Hälsovårdare (YH)        
Grönroos Sara, Helsingfors
Martin Jennifer, Helsingfors
Sundin Emilia, Mariehamn

Fysioterapeut (YH)        
Engblom Cassandra, Helsingfors
Fredriksson Sissel, Lovisa
Hackman Mikaela, Borgå
Halme Anna, Helsingfors
Kanerva Hanna, Ingå
Kihlstedt Madeleine, Helsingfors
Kvamme Guro Bakkegaard, Vanda
Lassila Jennica, Pedersöre
Pihlaniemi Misa, Esbo
Tapper Jenny, Helsingfors

Tradenom (Högre YH)/International Business Management        
Blomqvist Daniela, Helsingfors
Brunou Nina, Helsingfors
Ingman Edward, Helsingfors
Lalwani Dilip, Esbo
Magnusson Pamela, Borgå
Ocumen Gerona Dianne, Helsingfors
Sjöberg Annette, Helsingfors

Tradenom (YH)        
Ahlroth Noomi, Helsingfors
Andler Tomas, Esbo
Damstén Maria, Helsingfors
Degerlund Cecilia, Helsingfors
Ekström Kim, Kervo
Flygar Martina, Kyrkslätt
Gallen Niklas, Esbo
Gotthardt Max, Helsingfors
Gröndahl Ida, Helsingfors
Holm Christoffer, Helsingfors
Jaakonsaari Teppo, Vanda
Lagus Daniela, Esbo
Lindman Eva, Helsingfors
Lindroos Julia, Helsingfors
Lundin Richard, Helsingfors
Nordgren Ada, Esbo
Nummela Robert, Sibbo
Nylund Tom, Helsingfors
Paulig Anna, Helsingfors
Shauridze Marita, Vanda
Sjöblom Nicholas, Helsingfors
Tommila Stina, Åbo
Tuominen Elmer, Helsingfors
Turunen Forsbäck Adriana, Lovisa
Tylli Camilla, Karleby
Viitamäki Emma, Helsingfors
Westerholm Robin, Esbo
Westerlund Richard, Helsingfors
Åström Niklas, Esbo

Restonom (YH)        
Berlin Ronja, Lovisa
Danbom Minna, Raseborg
Fredrikson Katarina, Esbo
Jåfs Jimi, Jakobstad
Kamsani Sarah, Esbo
Kyrklund Lotta, Helsingfors
Lampenius Julia, Helsingfors
Möller Linnea, Helsingfors
Steinmetz Marie-Helene, Tammerfors
Tuhkunen Paulina, Kotka

Bachelor of Business Administration/Tradenom (YH)        
Arolainen Saara, Helsingfors
Aschwanden-Granfelt Stephan, Helsingfors
Bentz Kyle, Raseborg
Biaudet Tomas, Helsingfors
Bubilek Olga, Helsingfors
Duong Thi Kim, Helsingfors
Hagelstam Eva, Helsingfors
Haile Behailu, Helsingfors
Hirvijärvi Fanny, Esbo
Karim Modasser, Helsingfors
Khan Fazla Rabbi, Helsingfors
Le Anh Quan, Helsingfors
Ly Kieu Diem, Helsingfors
McGuinness Jonathan, Helsingfors
Nguyen Thi Dieu Thuy, Helsingfors
Nguyen Thi Khanh Nguyen, Helsingfors
Nguyen Thi Khanh Thoung, Vanda
Pham Doan Thao Tram, Helsingfors
Rijal Suvash, Helsingfors
Rigon Giacomo, Helsingfors
Schütz Katrin, Helsingfors
Truc Nhat Nha, Helsingfors

Bachelor of Business Administration/Tradenom (YH)/Double Degree        
Dehner Jochen, Tyskland
Pelludat Pia-Isabel, Tyskland

Ingenjör (YH), Informations- och medieteknik        
Andersson Erik, Helsingfors
Blomqvist Totte, Helsingfors
Enqvist Rebecka, Jakobstad
Finnäs Niklas, Helsingfors
Heikel Margit, Esbo
Heinonen Sebastian, Grankulla
Laukkanen Toni, Esbo
Karmano Mikael, Helsingfors
Pulkkinen Jimmy, Raseborg
Sirviö Cathryona, Helsingfors
Ström Theo, Esbo

Bachelor of Engineering/Ingenjör (YH), Materials Processing Technology    
Nikiforova Liubov, Vanda

Bachelor of Engineering/Ingenjör (YH), Plastics Technology        
Ghuttora Navneet, Vihti
Ghimire Himall, Helsingfors
Gurung Dilip, Helsingfors
Kollataj Julian, Helsingfors
Le Khai Lam, Helsingfors
Poudel Ganesh, Helsingfors

Ingenjör (YH), Distribuerade energisystem        
Aalto Petteri, Lovisa
Dahlgren Krister, Helsingfors
Ek Max, Helsingfors
Ekqvist Erik, Helsingfors
Enlund Tony, Helsingfors
Lehtonen Alvar, Vanda
Lindholm Joakim, Helsingfors
Lillqvist Rasmus, Esbo
Malmsten Wilmer, Borgå
Määttänen Hemmo, Helsingfors
Nybäck Sebastian, Helsingfors
Pölönen Toni, Esbo
Rikberg Joakim, Borgå
Sjöholm  Markus, Lovisa
Svensk Fredrik, Helsingfors
Tallberg Max, Helsingfors
Wickholm Roy, Hangö

Ingenjör (YH), Plastteknik        
Engström Karl, Borgå
Gripenwaldt Antonia, Helsingfors
Lallinaho Tony, Lojo
Ropponen Elias, Helsingfors

Medianom (Högre YH)/Media Management        
Goshashy Christian, Esbo
Grotenfelt Vilja, Helsingfors
Leppänen Sandra, Helsingfors
Linkka Heidi, Helsingfors

Medianom (YH)        
Bäckström Daniel, Helsingfors
Glasberg Julia, Vörå
Grönstrand Irene, Helsingfors
Grönroos Gabriella, Sibbo
Havia Mats, Helsingfors
Hedengren Hanna, Helsingfors
Jansson Maurits, Borgå
Johansson Frida, Vanda
Johansson Liina, Sverige
Lukkari Oskar, Borgå
Mattsson Henrietta, Helsingfors
Poutanen Titus, Helsingfors
Rajala Anne, Hyvinge
Rauma Theresa, Kronoby
Reuter Kirsten, Helsingfors
Räisänen Jessica, Helsingfors
Räty Mariam Helsingfors
Salomaa Vera, Helsingfors
Sipponen Sina, Helsingfors
Sjöberg Daniel, Helsingfors
Sjöberg Rasmus, Helsingfors
Stolpe Rikard, Helsingfors
Ström Joel, Esbo
Ulfsson Frida, Mariehamn
Westerback Alexandra, Helsingfors

Kulturproducent (YH)        
Henriksson Emma, Borgå
Olenius Marie-Therese, Vanda
Norros Kitty, Helsingfors
Öfverström Stina, Esbo