Fredagen den 17 juni har Arcada glädjen att ordna examensceremoni för alla som utexaminerats under våren. Under tiden 1.1-3.6.2016 har 238 studenter avlagt examen inom social- och hälsovård, idrott, teknik, turism, företagsekonomi, media och kultur. Av dem har 222 avlagt bachelorexamen (yrkeshögskoleexamina) och 16 masterexamen (högre yrkeshögskoleexamina).

Av vårens studenter utexamineras 108 inom hälsa och välfärd, 71 inom ekonomi och affärsanalys, 35 inom energi- och materialteknologi och 24 inom kultur och kommunikation.

Arcada önskar alla utexaminerade lycka och välgång, nu och i framtiden!

UTEXAMINERADE FRÅN YRKESHÖGSKOLAN ARCADA 1.1-3.6.2016

Följande studenter har gett tillstånd till att få sitt namn publicerat:

Avancerad klinisk vård HYH/ Barnmorska (HYH)                                
Björkqvist Matilda, Kyrkslätt

Hälsofrämjande HYH/ Hälsovårdare (HYH)                                                         
Grönholm Johanna, Utlandet
Lundqvist Jenny, Esbo
 
Hälsofrämjande HYH/ Idrottsinstruktör (HYH)                                                  
Fabritius Mikaela, Mörskom
                                                                                                                                                                             
Hälsofrämjande HYH/ Sjukskötare (HYH)                               
Eklund Niklas, Esbo
                                                         
Hälsofrämjande HYH/ Socionom (HYH)                                   
Schrey-Westerlund Martina, Raseborg
                                                         
Det sociala området HYH/ Socionom (HYH)                                                        
Portin Marika, Vanda                                                                        
                                                         
Socionom (YH)                                                       
Augustsson Erika, Raseborg
Backström Anna, Helsingfors
Gunell Cindy, Helsingfors
Lassila Linn, Helsingfors
Lehtinen Fanny, Esbo
Räisänen Jarmo, Helsingfors
Skogberg Lilja, Vanda
Soares Iira, Raseborg
Sundqvist Tina, Helsingfors
Widenius My, Helsingfors                                  
                                                         
Idrottsinstruktör (YH)                                          
Karlsson Anna, Mariehamn
Lindblad Christian, Borgå
Malmström Johan, Helsingfors
Mustonen Elisa, Borgå
Stenman Mirella, Pedersöre
Wahlström Petra, Borgå
Öhman Tobias, Helsingfors   
                                                         
Förstavårdare (YH)/sjukskötare (YH)                                        
Bruun Jacob, Åbo
Ekholm Mikael, Esbo
Fagerstedt Karl, Helsingfors
Henriksson Matilda, Helsingfors
Holmstedt Daniel, Pedersöre
Jääskeläinen Kanerva, Vanda
Klingenberg Joakim, Helsingfors
Kukkonen Mari, Helsingfors
Påhls Alexander, Vörå
Sjögård Fanny, Helsingfors
Slangar Belinda, Vasa
Sundman Paulina, Helsingfors
Sundvik Pernilla, Nykarleby
Törnroth Ida, Helsingfors
Vesala Martina, Borgå
Östman Jeanett, Jakobstad                               
                                                         
Sjukskötare (YH)                                                    
Grönqvist Emma, Raseborg
Holmberg Sofia, Träskända
Laukkanen Tia, Helsingfors
Lönnberg Alexandra, Esbo
Rosenlöf Victoria, Borgå
Toivola Tiia, Vanda
Uusimäki Josefina, Raseborg                                                         
                                                         
Bachelor of Health Care/ Sjukskötare (YH)                             
Ahmed Khadro, Helsingfors
Angassa Biruk, Helsingfors
Anye Neville, Vanda
Ayuk Agbor Gregory, Vanda
Chepkirui Nancy, Esbo
Diminskyte Agne, Helsingfors
Dubale Tekalign, Esbo
He Ting, Utlandet
Ibrahimi Esat, Vanda
Karki Thapa Puja, Vanda
Muhamed Zahra, Vanda
Ndawula Maria, Helsingfors
Numbisi Paula-Christy, Esbo
Suleiman Suad, Helsingfors
Zahir Hatam Tavga, Raseborg
                                                         
Bachelor of Social Services and Health Care/Geronom (YH)                                                     
Odigie Anita, Helsingfors
                                                         
Hälsovårdare (YH)/Sjukskötare (YH)                                         
Antturi Caroline, Vanda
Björk Gita, Raseborg
Erolin Louise, Borgå
Forsblom Janina, Borgå
Grönqvist Cecilia, Lovisa
Hämäläinen Hani, Helsingfors
Lehtonen Heidi, Borgå
Meyer Martina, Grankulla
Miller Mikaela, Helsingfors
Olin Lene, Helsingfors
Raiskinen Jessica, Kyrkslätt
Röntynen Jenni, Helsingfors
Said Laile, Helsingfors
Silfverberg Camilla, Esbo
Snellman Mikaela, Larsmo
Sundqvist Anna, Borgå
Wikström Caroline, Esbo        
                                                         
Hälsovårdare (YH)                                                
Mattsson Johanna, Åland
                                                         
Barnmorska (YH)/Sjukskötare (YH)                                            
Gädda Susanna, Jakobstad
Höglund Frida, Kyrkslätt
Viitanen Eveliina, Helsingfors                            
                                                         
Fysioterapeut (YH)                                               
Aaltonen Nora, Tammerfors
Bengs Dagny, Helsingfors
Haglund Dennis, Malax
Harju Kim, Helsingfors
Johansson  Frida, Mariehamn
Kärjenmäki Klaus, Vasa
Lindgren Emilia, Helsingfors
Lindgren Anne, Helsingfors
Nemlander Maria, Esbo
Panelius Evelin, Helsingfors
Reuter Fanny, Helsingfors
Törnblom Sebastian, Esbo
Österholm Linda, Kronoby    
                                                                                                                   
Ergoterapeut (YH)                                                 
Blomqvist Gabriela, Jakobstad
Friman Jenny, Raseborg
Korpela Anna, Helsingfors
Piivek Stina-Sofia, Helsingfors
Varis Lisa, Helsingfors
Viklund Nina, Pedersöre        
                                                         
Restonom (YH)                                                       
Björkroth Pinja, Helsingfors
Blom Johan, Helsingfors
Enberg Vilhelm, Raseborg
Heino Meri-Tuulia, Kristinestad
Kilpi Jessica, Helsingfors
Korpela Antonia, Helsingfors
Koso Cecilia, Vanda
Orava Krista, Lovisa
Rista Jesse, Esbo
Slangus Moa, Lovisa
Virranvuo Jenni, Vanda
Vuori Jannika, Helsingfors
Währn Charlotta, Helsingfors
                                                         
Tradenom (YH)                                                       
Andersson Martta, Helsingfors
Autero Dianna, Helsingfors
Danskanen Fanny, Borgå
Eriksson Ingrid, Raseborg
Fagerström Sofia, Ingå
Forsman Marc, Raseborg
Grönholm Melina, Vanda
Laine Anton, Helsingfors
Lillqvist Betina. Helsingfors
Lobbas Charlotta, Borgå
Lukkarinen Daniela, Helsingfors
Mäkinen Jonna, Esbo
Nurmela Toni, Esbo
Oksman Christopher, Mariehamn
Portin Jonas, Pedersöre
Portin Ellen, Esbo
Rekonen Ida, Esbo
Riihimäki Tomi, Vanda
Ruokolainen Daniela, Helsingfors
Seppälä Ida-Lotta, Helsingfors
Turku Niklas, Esbo
Winqvist Charlotta, Helsingfors
                                                                                      
Bachelor of Business Administration/Tradenom (YH)                                    
Aqeel Muhammad, Helsingfors
Artemyeva Anastasia, Vanda
Dao Phuong, Helsingfors
Eckhardt Marco, Helsingfors
Fedosova Aleksandra, Helsingfors
Fleege Michelle, Helsingfors
Hakola Ilari, Helsingfors
Heininen Sanja, Helsingfors
Miiluvaara Mirella, Vanda
Munita L `Huissier Christina, Helsingfors
Norppa Maria, Helsingfors
Panthi Saroj, Helsingfors
Sahramaa Meri, Helsingfors
Tynkkynen Jannika, Helsingfors
                                                         
Bachelor of Business Administration/Tradenom (YH)/Double Degree                                
Becker Pia, Utlandet
Busch Isabel, Utlandet
Oberländer Sandra, Utlandet                           
Spanke Elisabeth, Utlandet                                                            
                                                         
Tradenom (Högre YH)/International Business Management                                                   
Jakobsson Charlotta, Esbo
Kimari Pinja, Helsingfors
Lönnberg Taija-Leena, Esbo
Samarhan Albina, Helsingfors
Strömberg Ville, Helsingfors
                                                         
Ingenjör (YH), Informations- och medieteknik                                                  
Bergholm Niko, Helsingfors
Blomberg Niclas, Helsingfors
Häggman Daniel, Pedersöre
Lassenius Michael, Esbo
Leppänen Jan, Helsingfors
Lund Fredrik, Borgå
Lundin Fredrik, Helsingfors
Rosqvist Kasper, Vanda
Sjöblom Nico, Esbo
Tinnilä Henrik, Helsingfors
West Petter, Helsingfors
                            
Ingenjör (YH), Plastteknik                                 
Eklund Andreas, Helsingfors
Fjäder Jon, Helsingfors
Malmberg Jessica, Jakobstad
Mörsky Peter, Helsingfors
Nuutinen Martin, Helsingfors
Salojärvi Markus, Helsingfors
Öhman Tommy, Helsingfors 
                                                         
Bachelor of Engineering/Ingenjör (YH), Materials Processing Technology
Dibaba Henock, Parikkala      
                                                         
Bachelor of Engineering/Ingenjör (YH), Plastics Technology                                                    
Acharya Saroj, Helsingfors
Ahmed Mehnaz, Helsingfors
Basnet Shristi, Helsingfors
Bhandari Kajal, Helsingfors
Dvorak Maria, Vanda
Helmi Jasmin, Helsingfors
Karki Reeta, Vanda
Pintu Nazmul, Varkaus
Molchanov Bogdan, Helsingfors
Sakarinen Ekaterina, Vanda
Tran Thi Kim Lien, Helsingfors
                                                         
Ingenjör (YH), Distribuerade energisystem                                                         
Auranen Axel, Helsingfors
Hanninen Marko, Sibbo
Huber Johan, Helsingfors
Karanen Roy, Helsingfors
Koivula Kim, Borgå
Lindblom William, Helsingfors
Lindqvist Dennis, Esbo
Myrberg John, Helsingfors
Määttä Kalle, Helsingfors
Silfver Sami, Raseborg
Werner Carsten, Raseborg
Öhberg Rasmus, Helsingfors
                                                         
Medianom (Högre YH)/Media Management                                                     
Happonen Pia, Helsingfors
Salonen Tuuli, Hyvinge
Shahbazi Fatemeh, Helsingfors
                                                         
Medianom (YH)/Film och TV                                                        
Berghem Emma, Helsingfors
Gullmets Henrik, Helsingfors
Kuitunen Jade-Maria, Lemland
Laine Markku, Helsingfors
Lemström Mats, Helsingfors
Lindblom Daniel, Helsingfors
Lindström Erika, Sibbo
Mällinen Christoph, Mariehamn
Rönnberg Joni, Esbo
Sirén Wilhelmina, Väståboland
                                                                                                                                                
Kulturproducent (YH)                                          
Blomqvist Niclas, Borgå
Grop Karolina, Ingå
Huldén Emma, Helsingfors
Korpela Mathilda, Väståboland
Lindeman Freja, Helsingfors
Olander Malou, Raseborg
Rautiainen Laura, Helsingfors
Rikberg Nina, Esbo
Shafiei Sheyda, Helsingfors
Törnblom Sabina, Helsingfors

Pressmeddelande