Informaatio- ja mediatekniikka

Suuret telekom-yhtiöt, kaikkien alojen yritysten it-osastot, pienet ohjelmistoyritykset – ne ovat esimerkkejä tulevien it-insinöörien työpaikoista. Voit esimerkiksi työskennellä e-kaupan ratkaisujen kehittämisen parissa tai tehdä audiovisuaalista materiaalia verkkoon. Opintoihin kuuluu nimittäin kursseja, joilla opit multimediaan ja ääneen sekä kuviin ja elokuviin liittyviä asioita.

Vähintään puolet luennoista sisältää omatoimista työskentelyä tietokoneella, mutta usein myös pareittain. Suuri osa opinnoista liittyy erilaisiin projekteihin. Kolmannella ja neljännellä vuosikurssilla pääset osallistumaan oikean yrityksen antamaan projektiin. Jos olet kiinnostunut tekniikasta, hyvä ratkomaan ongelmia etkä pelkää haasteita ja suurta työmäärää – hae Informaatio- ja mediatekniikan koulutusohjelmaan!

Valitettavasti meillä ei ole sisäänottoa informaatiotekniikka-suuntautumisvaihtoehtoon 2012. Mediatekniikkaan-suuntautumisvaihtoehdolla on 10 aloituspaikkaa.

Tutkinto ja tutkintonimike: 
Insinööri
Opiskeluaika (vuosia): 
4.0
Aloituspaikkoja : 
10
Valintakoe : 
5.6.2012
Koulutusohjelmajohtaja: 
Hanne Karlsson
Kieli: 
ruotsi
Päivitetty: Ti, 27/12/2011 - 13:25

Arcada

Jan-Magnus Janssons plats 1
00550 Helsingfors
tel: 0207 699 699
(samtalskostnader)

information@arcada.fi

ECTS-label RUH-label